Cała prawda o opierzonych dinozaurach?

Autor: Łukasz Czepiński, Dawid Mazurek
10.01.2008.
Roger Highield w swojej pracy na temat opierzonych dinozaurów, uznał ją za teorię nie mającą poparcia naukowego. Po odkryciu zaskakujących, chińskich skamieniałości, powrócono do myśli, że ptaki pochodzą od dinozaurów.
Profesor Theagarten Lingham-Soliar z Uniwersytetu KwaZulu Natal, obalił sugestię, iż prymitywne, sierścio-podobne struktury ozdabiające ogon Psittacosaurus były prototypem piór, żądał znalezienia dowodów by potwierdzić szeroko rozpowszechnioną ideę o pochodzeniu ptaków.
Psittacosaurus (znaczy “papuzi jaszczur”), osiągał do 2 metrów długości i był roślinożernym ceratopsem, posiadającym silne, tylnie kończyny i mniejsze przednie. Mógł żerować, stojąc na dwóch kończynach, lub biec na wszystkich czterech. Pięć lat temu powstała sugestia, iż on również mógł być przyozdobiony prymitywnymi piórami
Jednak prof. Lingham-Soliar, nie zgadzający się z taką interpretacją chińskich skamieniałości, w Proceedings of the Royal Society, Biological Sciences powiedział dla The Daily Telegraph: „Naukowcy muszą dokonać wyboru – wierzyć w mgliste idee o „prapiórach” lub w realne o kolagenie, dominującej proteinie u kręgowców”


Odnośniki:
– A unique cross section through the skin of the dinosaurPsittacosaurus from China showing a complex fibre architecture
– Jedna z wielu krytyk teorii Lingham-Soliar’a 


Rekonstrukcja opierzonego psittakozaura
Źródło ilustracji: Telegraph.co.uk 

”Jestem przekonany o nonsensie wypowiadanym przez wielu z ludzi, którzy potępiają kolagen przychylny do powstania „prapiór” , mają oni nigdy nieaktualne wyobrażenie kolagenu w naturalnym stanie rozkłądu.”
Dodaje on, iż dziwnie zachowania skamieniałość nie dostarcza precedensu wnikliwego w strukturze dinozaurzej skóry.
„Co jest ważniejsze, w teraźniejszych badaniach masy włókien kolagenu znaleziono ponad 40 skórnych warstw widocznych od pradziejów w skamieniałościach zwierząt, które pokazują jak kolagen jest ważny witalnie w dostarczanej pomocy i ochronie zamkniętej masy ciała dinozaurów jako takiej.”
”Największym zaskoczeniem to że chińskie dinozaury, znajdowały się w stanie rozkładu, narażone na wielkie ilości tych struktur”.
Przed chińskimi odkryciami, znaleziono obiekt dyskusji o powiązaniach z współczesnymi ptakami – dinozaur o rozmiarach indyka Sinosauropteryx, znaleziony w 1994 roku przez farmera w prowincji Liaoning w północnowschodnich Chinach, w skałach wczesnej kredy, ok. 130 Ma.
Na długim ogonie mięsożercy były zachowane włókno-kształtne struktury, które chińscy poszukiwacze zaliczyli do prymitywnych form piór. Jednakże późniejsza praca południowo-afrykańskiego profesora dowiodła, iż są to resztki kolagenowych włókien wzmocnionych falbanką biegnącą wzdłuż ciała dinozaura od głowy do ogona, jak również okrywającą skórę.
Chociaż nowa praca nie obala tezy połączenia pomiędzy ptakami a dinozaurami, to prowadzi do fundamentalnych przemyśleń na temat ewolucji piór.