"Smok z Lisowic. Wielki drapieżnik z triasu"

Autor: Łukasz Czepiński


Niedawno pojawiła się doskonała polskojęzyczna pozycja popularnonaukowa, niezbędna dla każdego miłośnika prehistorii.  Autorem książki „Smok z Lisowic. Wielki drapieżnik z triasu” jest dr Grzegorz Niedźwiedzki, znany m.in. z badań nad tropami dinozaurów z terenów Polski, opisaniu najstarszych śladów czworonoga z Zachełmia, czy właśnie prac nad Smok wawelski z Lisowic.

Na 175-ciu bogato ilustrowanych (zarówno dziełami uznanych polskich paleoartystów, wchodzących w skład ekipy Dinozaury.com – Edyty Felcyn i Jakuba Kowalskiego; jak i niepublikowanymi nigdzie indziej archiwalnymi zdjęciami z wykopalisk, pracowni artystycznych, laboratoriów i muzeów) stronach autor opisał dzieje historii poszukiwań przodków dinozaurów w Polsce – począwszy od stanowiska w Czatkowicach, tropów z Gór Świętokrzyskich (gdzie Grzegorz Niedźwiedzki współpracował wraz z dr. Gerardem Gierlińskim i prof. Grzegorzem Pieńkowskim), aż po znaleziska z Krasiejowa i Lisowic (gdzie współpracował z prof. Jerzym Dzikiem i dr. hab. Tomaszem Sulejem).

Smok z Lisowic

Okładka książki dr Grzegorza Niedźwiedzkiego.

Książka napisana jest językiem popularnonaukowym, jednak w sposób niespotykany na polskim rynku wydawniczym w klarowny sposób tłumaczy wszelkie zawiłości pracy paleontologicznej. Dzięki temu jest to unikatowa pozycja, która powinna znaleźć się na półce każdego sympatyka prehistorycznych gadów.

Serwis Dinozaury.com z dumą objął patronatem medialnym wydawnictwo tej książki.

Każdy zainteresowany zakupem książki „Smok z Lisowic. Wielki drapieżnik z triasu” autorstwa dr. Grzegorza Niedźwiedzkiego może zamówić książkę składając zamówienie pod adres: muzeumlisowice@wp.pl Cena: 25 zł + koszt przesyłki. Od nowego roku książka będzie również dostępna wMuzeum Ewolucji PAN w Warszawie.

Spis treści i okładka zostały zamieszczone na profilu autora w serwisie ResearchGate.