Chilesaurus – tajemniczy, roślinożerny teropod z Chile

Autor: Mateusz Tałanda
Korekta: Łukasz Czepiński


Poznajcie chilezaura, dinozaura tak dziwnego, że sami jego odkrywcy nie są do końca pewni czym było to zwierzę.

Chilesaurus

Rekonstrukcja Chilesaurus diegosuarezi Novas et al., 2015

„To było trudne, a jednocześnie interesujące, ponieważ każda część szkieletu, którą wypreparowaliśmy była kompletnie inna niż oczekiwaliśmy” – mówi dla Dinozaury.com Martin Ezcurra – jeden z odkrywców tego nowego dinozaura. W istocie, każda część szkieletu Chilesaurus diegosuarezi, bo tak brzmi pełna nazwa naukowa tego zwierzęcia, wykazuje cechy charakterystyczne dla odmiennych grup dinozaurów. Kości miednicy są ułożone jak u dinozaura ptasiomiednicznego, kręgi nawiązują do zaawansowanych teropodów, dwupalczasta ręka kojarzy nam się z tyranozaurem, natomiast noga ma cechy zauropodomorfów.

„To zupełnie nowa linia dinozaurów, która pokazuje jak mozaikowate były konwergencje we wczesnej ewolucji tych zwierząt” mówi Martin Ezcurra. Chilezaur został sklasyfikowany jako teropod, ale jego zęby nie przypominają drapieżnika. Były skierowane do przodu i służyły do skubania roślin. „W przyszłych badaniach musimy zwrócić uwagę na fragmentaryczne i izolowane okazy, ponieważ konwergencje w ewolucji teropodów były o wiele częstsze niż nam się wcześniej zdawało” – twierdzi Ezcurra.

Chilezaur został znaleziony w południowych Andach na terenie Chile. Pierwsze kości w tamtym miejscu znalazło dziecko jednego z geologów. Chociaż w późnej jurze Argentyna i Chile nie były od siebie oddzielone górami, to w Argentynie niczego podobnego dotychczas nie znaleziono. „To powiększa naszą wiedzę na temat jurajskich dinozaurów z Gondwany” – podsumowuje Martin Ezcurra, i jak stwierdza wraz z zespołem badaczy w publikacji, która ukazała się dzisiaj w Nature: „Chilesaurus pokazuje, jak wiele istotnych danych na temat wczesnego różnicowania się głównych kladów dinozaurów pozostaje nieznana”.

Publikacja na temat Chilesaurus ukazała się w czasopiśmie Nature:

Novas, Salgado, Suárez, Agnolín, Ezcurra, Chimento, de la Cruz, Isasi, Vargas & Rubilar-Rogers, 2015. An enigmatic plant-eating theropod from the Late Jurassic period of Chile. Nature doi:10.1038/nature14307

Tags: