Categories: ArchiwumArchiwum 2012

Torosaurus to jednak nie Triceratops

Autor: Maciej Ziegler
1 III 2012


W 2010 roku zaproponowano, że Torosaurus jest młodszym synonimem Triceratops, co stało się przedmiotem zaciętej krytyki (lecz często zupełnie nietrafnej). Właśnie opublikowano badanie, które jest jak dotąd najmocniejszym głosem przeciw synonimizowaniu. Jak piszą autorzy, Nicholas R. Longrich z Uniwersytetu w Yale i Daniel J. Field:

„Taksonomia rogatych dinozaurów jest komplikowana przez zmiany rozwojowe ich czaszkowej ornamentacji (tj. kryzy, rogów). Bazując na tym, zaproponowano, że Triceratops i Torosaurus są synonimami a ten drugi reprezentuje dorosłą formę tego pierwszego. Hipoteza ta ma trzy testowalne założenia: (1) takie samo rozmieszczenie geograficzne i stratygraficzne, (2) większą dojrzałość osobników zaliczanych tradycyjnie do Torosaurus od tych zaliczanych do Triceratops i (3) istnienie form pośrednich. Test pierwszego założenia wypada pomyślnie dla hipotezy tożsamości obu dinozaurów.

Zbadaliśmy względną dojrzałość osobników Torosaurus i Triceratops, co pozwoliło poukładać zachowane czaszki w ciąg rozwojowy. Sekwencja zmian wygląda następująco: u młodych osobników widoczne są już elementy ornamentacji, u młodocianych następuje zrośnięcie kości góry czaszki i w końcu u dorosłych przyrastają różki na brzegu kryzy, różki jarzmowe i dziób. Posiłkując się tym schematem, zidentyfikowaliśmy dojrzałe i niedojrzałe osobniki Torosaurus i Triceratops. Opisujemy też zgłębienia w dolnej stronie kryzy u triceratopsa i wskazujemy, że różnią się one kształtem i rozmieszczeniem od okien torozaura. Stwierdzamy zatem, że te wgłębienia nie są pośrednie między litą kryzą triceratopsa a przedziurawioną oknami kryzą torozaura.

Porównanie czaszek triceratopsa (A) i torozaura (B). © Longrich & Field, 2012.

Torosaurus to odrębny rodzaj a nie dorosły Triceratops. Nasze metody stwarzają ramy do testowania hipotez o synonimice poprzez rozwój osobniczy w zapisie kopalnym.”

Praca jest dostępna online w PLoS ONE.

Longrich NR, Field DJ. 2012. Torosaurus is not Triceratops: Ontogeny in chasmosaurine ceratopsids as a case study in dinosaur taxonomy. PLoS ONE 7 (2): e32623.


Zobacz też:

Ł. Czepiński

Recent Posts

Wykopaliska paleontologiczne 2024

Ruszają zapisy na tegoroczne wykopaliska paleontologiczne organizowane przez Instytut Paleobiologii PAN oraz Instytut Biologii Ewolucyjnej… Read More

5 kwietnia 2024

200 lat megalozaura

Dokładnie 200 lat temu, ukazała się publikacja opisująca Megalosaurus - pierwszego formalnie opisanego dinozaura. Read More

21 lutego 2024

Młodzi w Paleontologii XII – Warszawa, 2024

Ogólnopolska, studencka konferencja naukowa dla pasjonatów paleontologii; Warszawa 13-14 kwietnia 2024. Read More

27 stycznia 2024

Miedary – tropikalna zatoka sprzed 240 milionów lat

W Miedarach odkryto nagromadzenie kości kręgowców ze środkowego triasu. Read More

13 grudnia 2023

Shri devi – „bezgłowy” dromeozauryd z Mongolii odzyskał swą czaszkę

Nowy okaz dromeozaura z Mongolii wykazuje konwergencje do form z Ameryki Północnej Read More

3 lipca 2023

Wykopaliska paleontologiczne 2023

Ruszają zapisy na tegoroczne wykopaliska paleontologiczne organizowane przez Instytut Paleobiologii PAN oraz Instytut Biologii Ewolucyjnej… Read More

15 marca 2023